TIBBİ CİHAZ TANITIMINA YÜKSEK CEZA

– Hangi Tıbbi cihazların reklamı yasaklanıyor?

Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği’ne göre, sağlık meslek mensuplarının kullanması gereken ve geri ödeme kapsamında bulunan tıbbi cihazların reklamının yapılması yasaklanıyor, bunların dışında kalan cihazların reklamına ilgili mevzuata uygun olmak koşuluyla izin veriliyor.

-Hangi ürünlerin reklamı yapılabilir?

Sağlık meslek mensuplarının kullanmadığı ve geri ödeme kapsamında olmayan cihazların reklamına ilgili mevzuata uygun olmak koşuluyla izin veriliyor. Söz konusu yönetmelik kapsamında, diş macunu, diş protez bakım ürünleri, hasta altıbezi, yara bandı, pamuk, ağız çalkalama suyu ve nefes açıcı burun bantlarınında aralarında bulunduğu 10 tıbbi malzemenin dışındakilerin, gazete, radyo,televizyon, telefon ve internetten reklamı yasaklanıyor.

-İdari para cezasının maliyeti nedir ?

241 BİN LİRAYA KADAR CEZA

Reklam Kurulunun kararlaştırmasına göre, söz konusu ihlal ilk kez yapıldığında 6 bin 34 liradan 241 bin 413 liraya kadar idari para cezası uygulayabiliyor. Eğer ihlal bir yıl içinde tekrarlanırsa cezanın on katı arttırılması kararlaştırıldı.

-Neden böyle bir karar alındı?

Kurula, geçen yıl Tıbbi cihaz tanıtımlarından dolayı  tüketicilerden 80 şikayet geldi. Tüketici şikayetleri üzerine kurul inceleme başlattı. Ve tıbbı cihaz tanıtım reklamı yapan internet sitelerini tespit ederek söz konusu reklamlarla ilgili durdurma cezası uyguladı.

-Reklam dışında internetten veya kapıdan satış yapılabilecek mi?

Gazete, radyo, televizyon, telefon ve internet aracılığıyla veya kapıdan satışla reklam yapılması ve bu reklam üzerinden satış yapılması yasaklandı.